V fazi načrtovanja smo strop v nadstropju zasnovali montažni in pohoden, saj bo v podstrešju še okvirno 100 kvadratov uporabnega prostora. Podstrešje bo bolj ali manj namenjeno skladiščenju nepotrebnih stvari, zato hude nosilnosti ne bo potrebne. Tako smo že pred tesarskimi deli in izdelavo ostrešja izdelali podlago s stropniki dimenzij 8x20cm, ki so bili med seboj razporejeni na razdaliji 60cm. Z izvedbo stropa smo začeli dokaj pozno, po izdelavi ometov, saj nam je bilo svetovano, da pred tem zaključimo vsa “mokra” dela.
Knaufanje oz. Rigipsanje 🙂
Suhomontažni strop običajno vsi kar poimenujemo Knauf strop. A me je naš pleskarski mojster kar popravil, da bo to Rigips strop in ne Knauf 🙂
S samo izvedbo ustrezne kovinske konstrukcije za strop se nisem obremenjeval. Sem pa že ob nabavi materiala spoznal, da je potrebnih veliko detajlov, če želiš, da bo strop zrakotesen in ustrezno izoliran, zato bo tokratni prispevek nekoliko daljši.
Za naš suhomontažni strop Rigips neto velikosti 80m2 je bil potreben naslednji material:
- protipožarna gips plošča Rigips RF15 – 35 kos
- gips plošča za vlažne prostore Rigips RFI15 – 5 kos
- UD profi – 34 kos
- CD profil – 80 kos
- podaljšek za CD profil – 30 kos
- direktno stropno obešalo – 160 kos
- križni stropni nosilec – 270 kos
- samolepilno tesnilo – 4 role
- stekleni bandažni trak – 8 rol
- vijak za gips plošče – 3000 kos
- parna ovira Isover KM Dupleks – 100 m2
- lepilni trak Isover Vario KB1 – 3 kos
- tesnilna masa Isover Vario doublefit
- vogalnik Rigips HabitoFlex 83
- mavčno polnilo
- Rimano Profinish
- stopnice za prehod na podstrešje Termo Lusso 120 x 60
O izbranih materialih
Po priporočilu našega mojstra smo izbrali večino materiala proizvajalca Rigips. Glede konstrukcije specifik ni bilo. Ko je bila ta izvedena je bila naslednja pomembna sestavina spuščenega stropa ustrezna parna ovira. Tukaj je zelo pomembno, da se ne izbere parna zapora, saj vendarle želimo, da stavba diha. Funkcija izbrane parne zapore je ta, da pozimi preprečuje pretirano prehajanje vlage v izolacijo in lesno konstrukcijo nad nadstropjem, v poletnih mesecih pa poskrbi za izsušitev. Zelo pomemben detajl pri tem je, da s parno zaporo tesno sklenemo vse stike, tako inštalacije kot tudi stike parne zapore s konstrukcijo spuščenega stropa. S tem poskrbimo za ustrezno zrakotesnost. Za ta namen se uporabi AIR STOP trak oz. v našem primeru Isover Vario.
Naslednja izbira so bile ustrezne mavčne plošče. Tukaj smo po priporočilu dodali nekaj denarja in izbrali debelejše mavčne plošče, ki so protipožarne. To po domače pomeni, da bo pri protipožarnih ploščah potrebnega več časa, da bo požar poškodoval ploščo in se razširil v drug prostor.
Pri bandažiranju hudih posebnosti nisem zasledil, še zadnji zelo pomemben detajl pa je vogalnik med masivno steno in gips ploščo. Po nasvetu izvajalca smo na delu, kjer po njegovih izkušnjah pogosto prihaja do razpok smo dodatno naročili še poseben trak, ki se ga preloži v kotnik in nato pleskarsko obdela. Takšen vogal po zagotovilu izvajalca nikoli ne bo razpokal.
Nabava materiala za suhomontažni strop
Ves potreben material za izvedbo je ocenil naš slikopleskar Branko Gert (041 696 590), dobavil pa sem ga sam po priporočilu pri podjetju Tehnoles. Naredil bi krivico Vidu iz Tehnolesa, če ga ne bi na tem mestu pohvalil za strokovno in svetovanje ter vsa usklajevanja okrog ponudbe in dobave. So ena izmed redkih gradbenih trgovin, kjer se ti res posvetijo.
Izvedba spuščenega stropa














koliko je bila skupna cena za material in, koliko za delo Rigipsa?
Lahko prosim poveste kakšno izolacijo ste vgradili v mansardi (debelina?) in kakšno imate višino prostorov v mansardi?
hvala
Marjan vse o tem sem zapisal že v prispevku https://nasahiska.si/toplotna-izolacija-proti-hladnemu-podstresju/